Çikolata Neyden ve Nasıl Yapılır?

Çikolata Nasıl ve Neyden Yapılır?

Hemen hemen herkesin en büyük sevdası, damağımızın nuru , mutluluk hormonumuz çikolata aslından nasıl yapılır biraz bu süreçleri inceleyelim istedik.

En başta bilinmesi gereken şudur ki Çikolatanın temel maddesi pek çoğunuzun bildiği gibi kakao ! Peki bu kakao nedir nasıl elde edilir , fotoğraflarla ona bir göz atalım isterseniz.

Kakao Nasıl Elde Edilir ?

Başta çikolata olmak üzere tatlıcılık tarihinin un ve sütten sonra en çok kullanılan üçüncü hammadesinden bahsediyoruz. Kakao doğada , bizim mutfakta kullandığımız haliyle bulunmuyor tabi ki. Kakao meyvesinin yetiştiği ağaçlardan toplandıktan sonra uzun bir işleme ve fermantasyon sürecinin ardından kullanılabilir hale gelmekte.

 

Kakako Ağacı Nasıldır?

Yukarıdaki fotoğrafta kakao ağacı ve kakaoyu elde ettiğimiz kakao meyvesini görüyoruz.

Kakao Nasıl Elde Edilir?

 

Kakao meyvesi sarıdan mora kadar birkaç farklı renkte olabilir. Yukarda göreceğiniz üzere ortadan kesildiğinde üzeri beyaz ipeksi bir tabakayla kaplı kahve rengi kakao çekirdeklerine ulaşırız. Tek tek elle temizlemesi yapılan çekirdekler, muz kabuklarının aldından birkaç hafta fermente edilir.  Fermantasyon işleminden sonra güneş altında kurutulmayan bırakılan çekirdeklerin düzenli olarak alt üst edilmesi yaş çekirdek kalmaması adına çok önemlidir.

Çatlak ve ıslak tüm çekirdekler yine işçiler tarafından elle tek tek kontrol edilerek ayrılır.

 

 

 

Kakao Nasıl Çikolataya Dönüşür ?

 

 

Kakao çekirdeklerimiz, fermante olduktan ve kurutulduktan sonra özel makineler aracılığıyla çekilerek kakao tozu haline getirilir. Elde edilen kakao tozumuz sıvı hale getirilene kadar ısıtılarak kakao yağının ayrılması , sonra da tekrar soğutularak sertleştirilmesi sırasında süt ,süt tozu vb gıdasal yağlar ve şeker kamışı katılması suretiyle sıvı çikolata haline getirilir. Elde edilen akışkan kıvamlı çikolata belirli kalıplar ve ısılarda şekillenir ve güncel kullanım haline getirilir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.