Diorama Nedir ? Diorama Nasıl Yapılır ?

Diorama Nedir?

Hayal gücünüzle sınırlandırabileceğiniz yada belli bir sahneyi alıp  kurgulayabileceğiniz, belli bir ölçeğe bağlı kalarak oluşturulmuş sanatsal ve yeteneksel el yapım performansıdır.
Tanım sizi korkutmasın; sonuçta özgün olarak üretilen,görsel veya duygusal anlam taşıyan  herşey bir sanattır.
Tarihten bir kareyi, doğadan bir fotoğrafı yada hayal gücünüzde canlandırabileceğiniz herşeyi üç boyutlu olarak kompozisyona aktarma çalışması da denilebilir. Ayrıca dioramada belli bir fizik kuralına uyma zorunluluğuda yoktur. Tamamen kişinin hayalgücü emeğini sınırladıracaktır.
En önemli konumuz, masrafı ne kadar az tutarsak o kadar keyif alacığımız. Mümkün oldukça para harcamadan sokaktan , doğadan toplayacağımız materyalleri kullanmamız hayati.

Diorama Nasıl Yapılır ?

Diorama yapımı da , dioramanın kendisi gibi sınırları olmayan bir mecra. Ama temel olarak belli bir ölçeğe bağlı kalmak , tasarlanacak sahneyi iyi seçmek ve uygun malzemelerin tedariği olarak özetleyebiliriz. İlk etapta bu işte amatör arkadaşların, daha önce yapılmış örneklere göre pratik yapmaları , hem kendilerine bir klavuz oluşturması açısından hem de  el yeteneklerini, becerilerini ve ortaya çıkardıkları ürünün kalitesini kıyaslamaları açısından faydalı olacaktır. Bina , insan ve hayvan figürleri, banklar, fıçılar, ağaçlar, elektrik direkleri , kaldırımlar vb tüm objeleri hazır plastik kitler olarak satın alabileciğimiz gibi bunları seramik hamurları, ahsap parçaları, kablolar vb tüm parçaları kullanarak yapmak mümkün.

Diorama Malzemeleri Nedir?

Diorama malzemelerini iki başlık altında değerlendireceğiz.
1- El işçiliğinde kullanacağımız malzemeler :
     Olmazsa olmazımız uçları değiştirilebilir kretuar. Adı yabancı geldiyse , Neşter – Falçata arası kalem şeklinde bir kesme aparatı aynı zamanda çalışmalarınızda eliniz ayağınız olacak temel malzememiz.  ikinci olarak kullanacağımız malzememiz Ahşap oyma seti. Bu malzemeler tek tek satıldığı gibi 3’lü , 6’lı 12’li değişik uçlara sahip setler halinde satılmakta. Bize 2-3 değişik uç tipi yeterli olacaktır. Eğer ahşap maketçilik yapmıyorsanız daha fazla adetli setler boşuna israf olacaktır. Biliyorsunuz ki ilk önceliğimiz ucuz maliyetlerle bu işi çözmek. Sırasıyla ihtiyacımız olan diğer malzemelere geçersek makas, yapıştırıcı , boya , uzun elektrikçi cımbızı,  fırça, zımpara olarak sıralayabiliriz. Bunların dışında sayacağım malzemeler çalışmanıza ve çalışma rahatlığınıza bağlı olarak işinizi kolaylaştıracak malzemeler olup zorunluluğu pek olmayan malzemeler. Elinizin altında hazır bulundurmanız işinizi kolaylaştırabileceği gibi ; ekstra masraf ve yer kalabalığı olarak geri dönecektir.   Mini taşlama ve kesme aleti, tiner, airbrush , el matkabı, arayüz bandı, seramik hamuru şekillendirme aparatları gibi parçalar işlerimizi kolaylaştıracaktır.
2- Çalışmalarımızda kullanacağımız malzemeler :
  En başta şeffaflaşan beyaz tutkal ( iskele tutkalı, çiçek tutkalı da diye piyasada satılıyor. Tercihe göre taban malzemesi saten alçı , seramik hamuru, strafor. Çeşitli boyalar, akrilik boya ,yağlı boya, sprey boya hepsini projeye göre ayrı ayrı kullanabiliriz. Plastik yapıştırıcısı, 404 -502- pattex gibi yanında sertleştirici spreyiyle satılan yapıştırıcılar( ahşapları kesinlikle bununla yapıştırıyoruz) plastik modeller için maket boyası , bulabilirseniz kaliteli pigment boya. Bunların dışında kullanacağınız her malzeme elinizdeki projeye göre değişecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.